خانه / اطلاعات فنی خودرو / کامپیوتر خزنده تویوتا یا Crawl Control را بشناسید

کامپیوتر خزنده تویوتا یا Crawl Control را بشناسید

crawl control definition

عملکرد کرال کنترل

کرال ، در سال ۲۰۰۸ توسط شرکت تویوتا ثبت شد و برای اولین بار روی لندکروزر ارائه گردید، مشابه همین سیستم با نام های slc یا rc یا rock crawl توسط شرکت لندروور ثبت و ارائه شده است.

معنی crawl خزیدن است ، پس crawl control را می توان کنترل خزیدن معنی کرد. کرال کنترل، یک سیستم الکترونیکی کنترل سرعت و کمک به ثبات تعادل خودرو، در مسیر های آفرود است. در این گونه مسیرها، ممکن است شرایطی پیش آید که اتومبیل علیرغم وجود سامانه های کمک سنگین و حتی قفل دیفرانسیل (دف لاک)، باز هم ناتوان از حرکت باشد که عموماً به دلیل عدم اصطحلاک کافی چرخ ها با مسیر است.

در این مواقع، ممکن است با فعال کردن دیفلاک، هر ۴ چرخ با نیروی دریافتی از پیشرانه، ناگزیر سرعت می گیرند، باز با پدال گاز نیز در جهت ثابت کردن سرعت آنها عملا بی فایده است زیرا منجر به عدم کارایی شیارهای تایر می شود و امکان رهایی از شرایط موجود از بین می رود.
در این وضعیت، سیستم کرال کنترل به کمک می آید و با به دست گرفتن کنترل توزیع نیرو و ترمز هر چرخ و با ثابت کردن سرعت گردش چرخ ها ( سرعت بسیار کم)، امکان چنگ اندازی تایر به زمین را بیشتر می کند، در یک کلام، کرال کنترل، یعنی کروز کنترل در سرعت های بسیار پایین ( کمتر از ۲۵ کیلومتر بر ساعت ) کارایی دارد.

این سیستم با ۵ سرعت مختلف به کمک راننده می آید. در انواع جدید، سیستم کمکی چرخش(turn assist) نیز با کرال کنترل به صورت یکپارچه عرضه شده و به گردش با شعاع بسیار کمتر در سرعت های کم کمک می کند.ایرانیان دیاگ. با کمک turn assist، عبور و گردش از گذرگاه های کم عرض و با زاویه زیاد (تقریباً پیچ های u شکل) امکان پذیر خواهد شد. این سیستم، با محدود کردن حرکت یکی از چرخ های جلو با ترمز گیری و مدیریت گردش بقیه چرخ ها، عملا خودرو را به حول محور آن چرخ ساکن می گرداند.

برای فعال کردن، ابتدا گیربکس را در حالت ۴l قرار داده و با فشردن دکمه on/off نشانگر سیستم کرال روشن می شود و به راننده اطمینان می دهد که خودرو آماده مبارزه با مسیر های صعب العبور است.

در اطراف دکمه، دکمه انتخاب سرعت وجود دارد که دارای ۵ درجه، از خیلی کم تا زیاد است. درجه کم، برای مسیرهای صخره ای و لغزنده و پایئن آمدن یا بالا رفتن از تپه ها یا رمل ها در کویر، درجه متوسط، برای مسیر های سربالایی لغزنده با شیب معمولی و درجه زیاد، برای مسیر های شنی و برفی کاربرد دارد

خودروهایی که دارای این سیستم هستند، می توان به لندکروز، نسل نو پرادو، تویوتا fj کروز، تویوتا ۴runner، لکسوس gx و لندروور مثل دیسکاوری و ایووک اشاره کرد.

درباره ی irdiag

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *